Soňa Borošová

Senior Teacher

Po základnej škole a siedmich rokoch nemčiny som sa prihlásila na Gymnázium Jura Hronca (anglický bilingválny program) v Bratislave, s heslom: koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Intenzívne som študovala angličtinu a následne aj ostatné predmety v angličtine a ako osemnásťročná som sa rozhodla, že je čas naučiť sa aspoň jeden jazyk poriadne. Odišla som na pol roka bývať a študovať do anglického Birminghamu, multikultúrneho mesta, kde som bývala u anglicko-indickej rodiny. Britská kultúra národa ma príliš neoslovila, našla som si však mnoho priateľov, s niektorými z nich som stále v kontakte. Napriek môjmu predchádzajúcemu štúdiu angličtiny (dva roky na základnej škole a päť rokov na gymnáziu), pobyt v Anglicku veľmi prospel môjmu prejavu a odvtedy mi prischol mierny britský akcent. Po návrate na Slovensko som sa rozhodla hľadať si prácu ako lektorka anglického jazyka (bolo to predsa to najlepšie, čo som vedela) a tak som sa od známych dozvedela o Anglickej škole. Lektorku robím od marca 2012 a ešte stále ma to neprestalo baviť. V kolektíve Anglickej školy som stretla mnoho úžasných ľudí a našla si skvelých priateľov.

Okrem angličtiny pokračujem vo vzdelávaní sa aj v iných cudzích jazykoch, konkrétne nemčina, francúzština a španielčina (zatiaľ som vo všetkých začiatočník). Študujem na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií, odbor politológia. Voľný čas trávim prevažne na vode v rôznych krajinách sveta, keďže medzi moje koníčky patrí jachting, ktorý robím od svojich piatich rokov. Pri cestovaní sa mi znalosť jazykov obzvlášť zíde; domáci vždy komunikujú ochotnejšie, ak hovoríte ich rodným jazykom, ale vždy postačí aj angličtina. Deväť rokov som navštevovala hodiny spevu a hudobnej teórie.

Som veľmi komunikatívna a keď rozprávam, rozprávam rýchlo v ktoromkoľvek jazyku, ktorý ovládam (viem hovoriť aj pomalšie, stačí povedať). Rada napodobňujem typický britský prízvuk a mám rada suchý britský humor (odporúčam napríklad seriál Black Books).