Vážení študenti,
Ani sa mi nechce veriť, že je to už naozaj 10 rokov, odkedy ANGLICKÁ ŠKOLA prvý krát otvorila dvere svojich učební a pozývala ľudí pozrieť sa, ako funguje vtedy ešte na Slovensku úplne neznáma Callanova metóda – bol to presne február v roku 2004, keď do nej prišli prví študenti. Ja som vtedy síce ešte nebola jej súčasťou, ale viem, že vtedajší majiteľ – teraz môj spoločník pán Miroslav Králik – poriadne zariskoval, keď sa rozhodol otvoriť jazykovú školu, ktorá mala vyučovať touto v tom čase čudnou a až neuveriteľnou metódou :) Vrátil sa zo služobnej cesty v Londýne, kde absolvoval intenzívny kurz práve v Callan School of English a rozhodol sa, že tento spôsob prinesie aj na Slovensko! A tak sme sa stali vôbec prvou jazykovou školou, ktorá začala vyučovať anglický jazyk Callanovou metódou.
Ako sme začínali
Oslavy narodenín sú aj obdobiami, kedy človek bilancuje, čo všetko sa za tie roky udialo a kam sa posunul. Inak to nebude ani u nás v Anglickej škole, preto sa vám pokúsim aspoň v skratke priblížiť náš príbeh ...
Na začiatku to bolo veľa obáv, stresu a očakávaní, keďže touto metódou dovtedy na Slovensku žiadna škola neučila – bolo potrebné vytrénovať prvých učiteľov a dôkladne pochopiť metodiku, pretože bez nej je výučba len obyčajným čítaním viet z knihy. Pamätám si na rozprávanie bývalej riaditeľky školy, že väčšina prvých záujemcov o lektorov keď počula, ako má výučba vyzerať, sama radšej odišla, pretože na to buď nemali odvahu alebo schopnosti. Nakoniec sa podarilo prijať a vyškoliť prvých troch – štyroch lektorov, ale chýbali študenti! Preto sa vedenie školy rozhodlo uverejniť reklamu o zápise do kurzov v jednom známom slovenskom rádiu a stala sa prekvapivá vec! Do školy prišlo naraz toľko záujemcov, že to malý začínajúci tím kapacitne vtedy nezvládol! Nebol ani dostatok tried, ani dostatok učiteľov. Každopádne, podarilo sa otvoriť prvé kurzy a z nich postupne odchádzalo čoraz viac spokojných študentov, ktorí k nám pozvali svojich známych a škola sa rozbehla. (Ozaj, niektorí z tých "prvých" študentov u nás ešte stále študujú, aj keď už všetko učivo prešli minimálne 3x ;) ).
V apríli v roku 2006 som sa ocitla v ANGLICKEJ ŠKOLE už aj ja, vtedy ešte ako študentka VŠ, ktorá miluje angličtinu a chcela si nájsť prácu, kde by ju aktívne využívala. No a Anglická škola vtedy robila veľký nábor a jedným z prijatých lektorov bol vtedy aj ešte veľmi mladý čerstvý maturant a aj bývalý študent Anglickej školy – Michal Botló. Áno, ten Michal, ktorý je dnes najlepším učiteľom našej školy a zároveň Headtecher-om (stará sa o lektorov a metodiku výučby). A začali sme učiť! Som hrdá, že môžem s Michalom spolupracovať ešte aj teraz, keď už doštudoval architektúru a a venuje sa svojmu oboru – a stíha aj Anglickú školu! :)
No a je tu ešte jedna dôležitá tvár AŠ, ktorá prišla v tom istom roku v septembri a je tu doteraz - Bojana Oravec. Nastúpila k nám ako asistentka riaditeľky, postupne sa stala Office manažérkou, a teraz drží v rukách nielen každodenný chod celej školy, ale je to aj moja pravá ruka a skvelá priateľka.
Náš team by nebol kompletný bez School manažéra – človeka, bez ktorého by škola v podstate nemohla existovať. Manažér školy komunikuje s našimi klientmi a najmä: každý týždeň plánuje a vytvára rozvrh hodín pre všetky kurzy (in-house kurzy, kurzy vo firmách a individuálky), čo je veľmi zodpovedná a náročná úloha. Jeho post za celé obdobie fungovania Anglickej školy zastávali v rozmedzí cca 2 rokov Alenka Rakovská, Lukáš Chovan, Anička Bartková a Martin Andráši, ktorého v tejto úlohe aktuálne zastupuje kolegyňa Soňa Borošová. V Pezinku na tejto pozícii pôsobila vyše roka Martinka Babušíková.
Otvárame nové pobočky
ANGLICKÁ ŠKOLA postupne otvorila svoju pobočku v Prahe, a v roku 2008 aj v Pezinku, kde tento rok rovnako oslavujeme už 5 rokov fungovania a tešíme sa, že ich oslávime spolu aj s našimi úžasnými študentmi. Na začiatku to tiež nebolo jednoduché – pamätám si, ako som s nohami vyloženými na operadle stoličky – vtedy už ako School manažérka - čakala prvých študentov, totálne unavená po niekoľkých prezentáciách na rôznych miestach v Pezinku a nikto neprichádzal ... Ale potom to prišlo, otvorili sme prvé dva kurzy a teraz tam prevádzkujeme dve učebne, ktoré sú plné od rána do večera počas celého týždňa a máme tam vyše 100 študentov. Výhodou je, že Pezinok je blízko Bratislavy, preto tam môžu dochádzať aj naši bratislavskí lektori a študenti môžu zažiť Callanovu metódu, ako sa patrí = s pravidelným striedaním sa lektorov na hodinách.
Od roku 2009 už ako riaditeľka a spolumajiteľka vediem Anglickú školu ja. A stále v nej objavujem niečo nové a stále ma to baví! Určite to bude aj tým, že mám slobodu vyberať si vlastných ľudí do tímu, keďže každého nového lektora prijímam ja sama – a to si človek vyberie také typy, s ktorými sa mu, logicky, bude dobre spolupracovať, čo poviete? :)
Prečo u nás učia len mladí lektori
Lektori u nás sú väčšinou študenti vysokých škôl alebo učitelia na voľnej nohe, ale v podstate sú to samí mladí ľudia. Tu mi dovoľte na chvíľu sa zastaviť a vysvetliť, prečo Callanovou metódou môžu učiť takmer výlučne len mladí: naši študenti nás poznajú a sú zvyknutí na to, že ich učí 20-ročná študentka VŠ, ale niektorí sa na začiatku pýtajú, či "sú títo mladí naozaj spôsobilí učiť a ešte za takú cenu!". No, k tomu vám poviem (a to hovorím aj im), že ÁNO, sú. Každý z nich prešiel náročným tréningom, predtým absolvoval 3-kolový prijímací pohovor a majú 1. Aktuálnu autentickú angličtinu s britským alebo americkým prízvukom, 2. Dynamiku a rýchlosť reakcií, 3. Flexibilitu. Tieto tri veci starším učiteľom angličtiny často chýbajú a povedzme si úprimne – ak chcete učiť Callanovou metódou správne, musíte počas celej hodiny stáť za stolom, zároveň s tým ukazovať rukami všetko, čo hovoríte a pohybovať sa po priestore v triede, sústavne opravovať študentov, keď vyslovia niečo zle, hovoriť rýchlo, ale zároveň sledovať študentov, či všetko opakujú s vami ... skrátka, musíte stíhať robiť naraz minimálne 4 až 5 činností. Je to náročné nielen na sústredenie, ale aj na fyzičku lektora. Keď si systém osvojíte, už to ide hladko, ale kým sa to stane, musíte si odučiť pekných pár desiatok hodín. Toto nie je pohodlná statická výučba, kde si lektor sedká pri stole a spolu so študentom prechádzajú cvičenia z učebnice, čítajú článoček a pomaly prekladajú vetu za vetou – toto je makačka! :) Ale vážne, za svojich lektorov 100%-ne ručím a vážim si ich za to, že tak zodpovedne pristupujú k svojej práci. Bolo by skvelé, keby medzi nás prišiel aj niekto starší, vekové rozdiely u nás nehrajú rolu, avšak taký niekto zatiaľ neprišiel. Takže PRETO u nás učia mladí lektori.