Tento týždeň nám poskytla rozhovor "lektorská legenda" v AŠ Michal Botló. Príjemné čítanie :)
MÁLOKTO VIE, ŽE SI AKO JEDINÝ LEKTOR ANGLICKEJ ŠKOLY, KTORÝ TU CALLANOVU METÓDU AJ ŠTUDOVAL. PREČO SI SI VYBRAL PRÁVE TENTO ŠTÝL VÝUČBY ?
V Anglickej škole som vychodil stage 9 až 12. Čo sa týka výberu, chcel som si spraviť certifikát, u ktorého som si nebol tak úplne istý. Tak som si povedal, že by to chcelo ešte trošku "oťukať", no rozhodne som nechcel bežné hodiny s čitaním kníh a robením nekonečných cvičení. Callanova metóda bola vtedy niečím novým, medzi jej hlavné devízy patrila najmä dynamika výučby, tak som sa rozhodol pre ňu.
UČÍŠ V ANGLICKEJ ŠKOLE UŽ VIAC NEŽ 5 ROKOV. POVEDZ NÁM RECEPT, AKO SA "UDRŽAŤ VO FORME" TAKÚ DLHÚ DOBU ?
Povedal by som, že sa na takú bežnú hodinu lektor nesmie pozerať ako na niečo, čo sa dookola opakuje znova a znova. Môže to znieť neuveriteľne, ale pre mňa je každá hodina iná napriek množstvu otázok, ktoré sa pýtam aj po stý krát v živote. Základom je uvedomiť si, že obrovskú časť hodiny tvoria práve študenti a tí robia každú z nich inou. Čiže by som skôr povedal, že ma držia vo forme práve oni - kým mám pocit, že im tou hodinou niečo dávam, som motivovaný vydať zo seba maximum.
ANGLICKO ALEBO AMERIKA ? BRITKY ALEBO AMERIČANKY ?
Nie som si istý, či viem úplne objektívne odpovedať, lebo som Spojené Štáty ešte nenavštívil. Veľkú Britániu mám zato pochodenú skutočne podrobne a musím povedať, že mi tamojšia kultúra a ich "inakosť" nesmierne prirástli k srdcu. Veľká Británia má jednoducho svoju neopakovateľnú atmosféru, auru ostrovného štátu, ktorý je tvorený nájmä stáročiami tradícií a je na to patrične hrdý. Národná hrdosť Britov je všeobecne nákazlivá a myslím si, že ma tak skoro neopustí. No a ak sa mám vyjadriť k ženskej časti obyvateľstva, vždy som zastával názor, že to najkrajšie nám kvitne beztak tu doma na Slovensku. A dávať na výber medzi Britkou a Američankou chlapovi, ktorý je navyknutý na krásne Slovenky, mi príde ako neriešiteľná úloha.